Досвід. Надійність. Іновації.

Техніка накладання

Техніка накладання кровоспинного турнікета

Кровоспинний турнікет Т.А.Т. (Tactical Application Tourniquet) накладається для зупинки загрожуючих життю артеріальних кровотеч.

Також кровоспинний турнікет накладають при травматичній ампутації кінцівки.

Як відрізнити артеріальну кровотечу від венозної або капілярної?

Артеріальна кровотеча виникає при пошкодженні великих (магістральних) артеріальних судин, тиск крові в них дуже високий, тому при артеріальній кровотечі кров витікає з рани з великою швидкістю, пульсуючим струменем або пульсуючою хвилею, яка відповідає скороченням серця, кров має яскраво-червоний колір.

Венозна кровотеча також може бути масивною, але швидкість витікання крові не така велика, як при артеріальній, кров темно-червоного кольору, пульсації не має. Для зупинки венозної кровотечі використовують давлячі повʼязки з бинта, в тому числі еластичного.

Капілярна кровотеча – незначне, повільне витікання крові з пошкодженої ділянки шкіри (ми всі збивали коліна в дитинстві…)

Як накласти кровоспинний турнікет Т.А.Т.?

1. Турнікет накладається як найвище на кінцівку. На руку – максимально вище до пахви, на ногу – максимально високо до паху.

При травматичній ампутації кінцівки кровоспинний турнікет накладається на 5-6 см (4 пальця долоні) вище від місця ампутації.

Чому треба накладати кровоспинний турнікет максимально високо (блище до серця) на кінцівці? Фахівці з тактичної медицини пояснюють це тим, що в стресових умовах, в нічний час, при поганому освітленні, під одягом, немає можливості визначити рівень поранення кінцівки, тому високе накладання турнікету допомагає уникнути ситуації, коли турнікет буде накладений нижче рівня поранення та не буде ефективний.

2. Крутити ручку турнікета на кінцівці потрібно до повної зупинки кровотечі (зазвичай для цього потрібно 3-5 обертів, але контрольний показник – повна зупинка кровотечі). Перевіряємо пульс на кінцівці нижче місця накладення турнікету. Відсутність пульсу – також контрольний показник вірно накладеного турнікету.

Чому саме зупинка кровотечі повинна бути індикатором зупинки подальшого закручування турнікету?  Кровозупинний турнікет накладається до моменту, коли постраждалому буде надана фахова медична допомога, а це може відбутися впродовж години, або більше. Тиск турнікету передається не тільки на пошкоджену судину, але й на всі тканини: мʼязи, нерви, які знаходяться під ним, відповідно надмірне тривале стиснення може призвести до ушкодження тканин, судин, нервів з подальшими ускладненнями.

3. Після зупинки кровотечі ручка турнікета заправляється у трикутник-фіксатор: заводиться за ріжки у верхній кут трикутника, що забезпечує більш надійну фіксацію.

4.  Закручуємо залишки вільного кінця турнікета навколо накладеного турнікета.

5. Фіксуємо всі елементи турнікета стрічкою для написання часу накладання турнікету та пишемо час накладання турнікету маркером.

6. Час накладання турнікету – 2 години.

Що не можна робити?

Не можна накладати турнікет в зоні кишень та інших місць, де знаходяться тверді предмети (ключи, ножі, інструменти та інше) – це створює перепону та заважає ефективно “працювати” турнікету.

Не можна накладати турнікет на суглоб: лікоть, кисть, коліно, гомілково-ступневий суглоб – перетиснення артеріальної судини не відбудеться, судини сховані між кістками.

Не можна послаблювати турнікет після накладання – це може призвести до поновлення кровотечі.

Не можна знімати турнікет через 2 години, якщо можливість надання фахової медичної допомоги відсутня – кровотеча може поновитись. Знімати (зрізати) турнікет може лише медик за умов, коли є можливість остаточної зупинки кровотечі.