Кровотеча з магістральних судин, як допомогти?

Кровотеча з магістральних судин, як допомогти?

Чому потрібно вміти надавати невідкладну допомогу?

Практика визвольної війни України з московією показує, що «прилетіти» може куди завгодно, тому вміти надати невідкладну домедичну допомогу постраждалому або навіть самому собі — це як навичка виживання, адже в перші хвилини на місці пригоди, обстрілу чи нещасного випадку знаходяться лише постраждалі.

Які поранення отримують люди, які потрапили під обстріл ракетами або мінами?

Основним видом поранень є мінно-вибухова травма.

Фактори, які спричинюють поранення в такому разі це ударна хвиля, вогонь, уламки снаряду та оточуючих предметів — будівель, машин, то що.

Основний вид поранень це ушкодження внутрішніх органів ударною хвилею, уламкові поранення кінцівок, органів грудної клітки та черевної порожнини, поранення голови, опіки.

Які поранення є найбільш критичними?

Найбільш небезпечним пораненням є поранення магістральних артеріальних судин, тому що постраждала людина може померти за 2-3 хвилини від масивної крововтрати.

Визначення такої кровотечі та її зупинка є першим завданням особи, яка опинилась поруч з постраждалим.

Чи можна зупинити таку кровотечу підручними засобами, чи потрібні спеціальні «гаджети»?

Основним завданням при зупинці кровотечі з магістральних артеріальних судин є перетиснення артерії вище місця пошкодження.

Для зупинки таких кровотеч використовуються як штатні засоби — джгути, турнікети, так й підручні — ремені, повʼязки, одяг.

Якщо під рукою немає джгута або турнікета, можна використати звичайний ремінь або футболку, зробивши джгут-закрутку.

Чи зможе непідготовлена людина накласти джгут, турнікет або саморобний засіб?

Місця накладення турнікетів для зупинки артеріальних кровотеч на місці пригоди

Треба вміти накладати джгути, турнікети, а тим більше зорієнтуватись що можна використати як саморобний засіб… Зауважимо, що на порятунок людини є 1-2 хвилини.

Відповідно роздумувати ніколи, всі алгоритми дій повинні бути вже відпрацьовані.

Людина повинна бути підготовлена надавати допомогу, вміти безпечно підійти до пораненого, швидко оглянути постраждалого та діагностувати критичну кровотечу, знати куди треба накласти джгут, турнікет або імпровізовану повʼязку та що робити далі.

Як показує практика – 80% населення не володіють знаннями та навичками по наданню невідкладної допомоги. Але ця проблема поступово вирішується — військові, поліція, медики, МНС та інші державні службовці проходять тренінги по наданню спеціалізованої допомоги, і шанс, що на місці обстрілу буде навчена людина все ж таки збільшуються.

Якщо треба зупинити джгутом або турнікетом кровотечу в перші хвилини, то де його взяти звичайній людині?

Турнікет та підсумок з системою універсального кріплення

Питання можна поставити навіть інакше — чи потрібно цивільним особам постійно носити з собою кровоспинний «гаджет»?

Наприклад у військових це питання не стоїть, бо по стандартах тактичної медицини NATO кожний військовий повинен мати при собі 5 турнікетів — на кожну кінцівку по одному та один запасний — іноді треба накласти 2 турнікети на один поранений сегмент.

Що ж до цивільних — ті, хто не перебуває в зоні бойових дій або на територіях, які ворог обстрілює, мають набагато менше шансів потрапити під обстріл й отримати поранення.

Але обстріли Києва, Харкова, Одеси, Вінниці, Рівного, Луцька, Львова, Дніпра доводять, що ні де не має безпечного місця, і «прилетіти» може всюди, тому кожен повинен зважати на небезпеку.

Водіям можна покласти турнікети в аптечку в машині, пішоходам — в сумку чи рюкзак.

Є люди, які купують військові підсумки під турнікет і кладуть туди — кольорова гама таких підсумків зараз різноманітна від маскувальних, до чорного або відтінків зеленого.

Повісити на пояс один підсумок з турнікетом або покласти пару в рюкзак не складно, але відчувати себе будеш впевненіше, виникне відчуття захищеності — а це зараз дуже важливо.

Озброєний турнікетом означає захищений від смертельної крововтрати!!!

Так, у мене в автомобільній аптечці 4 турнікети, з мого досвіду вони можуть стати в нагоді й у мирний час.

Де можна придбати турнікет, і який він повинен бути?

Військових, поліцію та МНС турнікетами забезпечує держава, гуманітарні місії волонтерські організації, тому для них це питання вирішується простіше. Для цивільних осіб є можливість купити турнікет у відкритому продажу на ринку України. Зараз є турнікети та джгути як іноземного так й українського виробництва

Що краще купити джгут чи турнікет?

Массивная кровопотеря и способы борьбы с ней: жгут и турникет
Джгут Есмарха кінець 19 строіччя

Кровоспинний джгут (Джгут Есмарха) це надбання 100 річної давнини, це перший серійний виріб в історії для зупинки артеріальних кровотеч. Років 30 назад інших засобів на наших теренах ми не знали. Але технології не стоять на місці, і вже близько 10 років ми використовуємо кровоспинні турнікети. Найбільш популярними є американські турнікети CAT, але їх дуже складно купити, бо навіть в США за ними черга на кілька тижнів вперед.

Якщо американський турнікети САТ знайти складно, яка альтернатива?

Є сенс підтримати вітчизняного виробника, зараз в Україні існують виробники якісних турнікетів. Знайти їх продукцію можна на відомих маркетплейсах та на сайтах самих виробників.

Які вимоги до якості турнікетів?

Основною вимогою до якості є міцність, надійність закріплення механізму затягування турнікету. Для більшості відомих конструкцій це ручка та внутрішня стропа. Саме на ці елементи припадає навантаження при роботі турнікета. Ці елементи роблять з міцних матеріалів: ручку з металу або міцного пластику, а стропу з нейлону або поліаміду.

Міцні та надійні матеріали є запорукою ефективної роботи турнікету. Вони дозволяють конструкції витримувати навантаження, які необхідні для для створення тиску, необхідного для перетиснення пошкодженої артерії, та тримати його на необхідному рівні до можливості остаточної зупинки кровотечі в лікувальному закладі.

На другому місці по важливості є такі елементи, як система фіксації турнікету — пряжка основної стропи та сама основна стропа з ліпучкою — вони повинні забезпечувату просту та надійну фіксацію турнікету на кінцівці, надійний механізм фіксації ручки турнікету.

Також важливим елементом є нитка, якою зшиваються всі елементи конструкції — вона повинна бути з матеріалу, який не піддається гниттю, тоді турнікет буде ефективно служити довго, а також сама технологія зшивання елементів турнікету один з одним, все повинно бути зроблено надійно.

Але в багатьох випадках самому обрати якісний турнікет складно, навіть наявність “сертифікатів” не гарантує, що турнікет буде дійсно надійний та ефективний. Краще спиратися на досвід медиків або військових, які мали справу з різними турнікетами, та можуть допомогти з вибором.

Чому сертифікація не є гарантією якості?

Багато хто не розуміє поняття “сертифікація”. В період найбільшого попиту — березень-травень 2022 року в Україну були завезені десятки тисяч “сертифікованих турнікетів” з Китаю, які мали всю необхідну для проходження сертифікації документацію, вони отримали сертифікати, але це був сертифікат відповідності, який видається шляхом самодекларування імпортером продукції на основі документів. Тому ринок й досі насичений цими турнікетами, які при застосуванні в бойових умовах не витримують сподівань. У одному з випадків навіть 9 накладених турнікетів, які були дуже схожі на американський САТ, але імпортовані з східно-азійського регіону, не витримали навантаження. Тому наявність сертифіката відповідності не гарантує належну якість, алише підтверджує наявність необхідних документів від виробника зі східно-азійського регіону.

Ні в якому разі не треба думати, що наявність сертифікату відповідності, як європейського, так й українського, це обман споживача, але наявність сертифікату не завжди є 100% гарантією якості.

Який вихід з цієї ситуації, коли дуже складно довіряти продавцям турнікетів?

Зараз ситуація покращилась, тому що турнікети вже перевірені часом, компанії-імпортери перестали завозити неякісн упродукцію, а українські виробники пройшли етап становлення, відсіялись стартапи, які не змогли створити якісний продукт.

На ринку залишились компанії, які пройшли складний шлях від розробки та тестування матеріалів та продукту до серійного виробництва та створили внутрішню систему контроля якості.

Маркет плейси провели “чистку” продавців, видалили неякісний продукти. Залишились якісні продавці, які мають власні бренди, офіційні адреси та телефони, систему контролю якості та гарантують повернення товару.

Але краще мати фахівця, який розбирається в турнікетах, наприклад пройти тренінг по первинній невідкладній допомозі та запитати досвідчених інструкторів.

Або на сайті виробника звернути увагу на такі пункти, як опис конструкції турнікету, матеріалів, з яких вони зроблені, наявність систему контролю якості.

Головними в турнікеті є два фактори: вміння користуватись турнікетом та його наявність у вас у відповідний момент.

В такому разі ви зможете надати необхідну допомогу постраждалому або собі.

 

Бажаємо всім українцям мирного неба та щоб ні хто ні коли не опинився в ситуації, коли треба накладати турнікети!

Якщо у вас є питання або ви хочете замовити КРОВОСПИННІ ТУРНІКЕТИ або ІНШУ ПРОДУКЦІЮ, скористайтеся контактною формою,
або зробіть замовлення через ОНЛАЙН МАГАЗИН.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *