Тема медичного забезпечення Збройних сил України є доволі актуальною на сьогоднішній час.
В суспільстві точаться дискусії сприводу майже всього, що використовується при наданні домедичної допомоги на полі бою: турнікетів, гемостатичних повʼязок, бандажів, засобів знеболення та іншого.
У кожного українця хтось воює – брат, син, чоловік, батько, мати, сестра, жінка – війна є всенародним лихом, а життя і здоровʼя наших близьких має найвищу ціну. Тому для всіх нас якість та ефективність засобів надання допомоги пораненим є найважливішою характеристикою виробу, яким надається допомога.
Ми – Українці не тільки незалежні, героїчні та хоробрі, але й творчі і працьовиті люди, тому за 1 рік і 9 місяців війни перелаштували цивільне виробництво на виробництво необхідних для перемоги речей. Ще до великої війни в Україні були компанії, які спеціалізувались на виробництві засобів невідкладної допомоги для військових, МНС, поліції, автомібльних та туристичних аптечок – прикладом є компанія АВ-Фарма, яка є одним з лідерів ринку в цьому напрямку вже 25 років. В 2015 році зʼявився турнікет СІЧ.
Але не тільки лідери ринку розширили свій асортимент: в Україні зʼявились нові виробництва, в розвиток яких були інвестовані зусилля і кошти вже в березні 2022 року.
Так зʼявились бренди турнікетів Аронія, Дефендерс, Дніпро, Пітон, Ремед, СТО, ТАТ, ЧАС та багато інших.
Їх розробниками стали звичайні українці: лікарі, інженери, виробничники, швачки, моделʼєри конструктори. Всі починали свої проєкти суто на волонтерських засадах, розробляли конструкції, аналізували найпопулярніші існуючи моделі, закуповували обладнання та досліджували матеріали, розробляли вимоги та методики оцінки якості та відповідності технічним і функціональним вимогам.
На даний час українські виробники можуть впевнено конкорувати з іноземними виробниками турнікетів за якістю та вартістю, а деякі навіть за популярністю з найкращими іноземними виробниками.
Процес вдосконалення турнікетів постійно триває, в Україні на сьогоднішній день виробляються не тільки турнікети, а й існує матеріально-технічна база для виробництва складових частин турнікетів: від виготовлення фурнітури, яка може бути в залежності від моделі з надміцних пластмас або спеціальних сплавів металу, до плетення строп з заданими характеристиками.
Бурхливий розвиток виробництва турнікетів в Україні призвів до того, що навіть Міністерство Охорони Здоровʼя (МОЗ) вийшло з пропозицією до виробників прийняти участь в створенні єдиних мінімальних технічних вимог до турнікетів, для того, щоб уніфікувати стандарти якості турнікетів, що необхідно як для військових медиків, міністрества оборони, МОЗу, так й для самих виробників турнікетів.
Ця ініціатива держави стала рушійною силою для консолідації виробників турнікетів в прагненні до створення прозорих правил та критеріїв оцінки якості турнікетів. Поки що розробка вимог триває, і велику роль в ній грають фахівці НДІ “Укрметртестстандарту” – державного науководослідного інституту, матеріально-технічна база та науковий потенціал якого дозволяють розробляти різноманітні експерементальні моделі для тестування турнікетів, та науково обгрунтовувати та експерементально підтверджувати важливі параметри турнікетів, які лягають в основу створення вимог.
Асоціація приймає активну участь в роботі групи МОЗ та є автором багатьох ініціатив, які були включені МОЗ в проєкт вимог.
Наразі робота триває, ми будемо тримати всіх підписніків в курсі справи.
Слава Україні!
Разом до Перемоги!